Administration


Principal Officers of the College

Provost

Dr. Nwanze I. Ezoem

AAA,FNA; MCASSON, B.ED (HONS); M.ED (UNIBEN); PH.D (UNN) POST-DOCTORAL M.ED 
(CHILDHOOD EDUCATION) UNN

Deputy Provost

Mrs. Josephine, E. Anene-Okeakwa

(HETAN, HERAN, HECON, NVA), NCE (Abraka), B.Sc (Ed), M.Ed(UNN)

Registrar

Rotimi M.F. Adepoju

(MININ, FIIA, FCAI), B.Sc (UI), M.Sc.(Sociology), OAU

Bursar

Joseph O. Osakwe

(ANAN, FIIAN, AMNIM) HND; PGDBA; MBA

College Librarian

David K. Maduagwu

(MNLA; MALVI) B.ED (HONS); M.LAIS (IBADAN)

 

Deans of Schools

R. Igbodo

Dean, School of Business Education

Y.A. Adekola

Dean, School of Technical Education

A.P. Moemeka

Dean, School of Vocational Education

Mrs. C.A. Iloh

Dean, School of Education

Mrs. N.L. Ekwue

Dean, School of Science Education

 

Directors

Engr. J.I. Chukwukaukwuka

Director, Works and Services

Chuks M. Nwabudike

Director, Academic Planning MIS

Dr. K.C. Ekwue

Director, Degree Programme

Dr. C.C. Obi

Director, Research and Publication

Dr. E.E. Asikadi

Director, Consultancy

R.U. Wemenbu

Director, Part -Time / Sandwich Programmes

Dr. (Mrs.) C.P. Enueme

Director, Professional Diploma in Education (PDE)

   

A.P. Moemeka

Director, Part-Time Programme

Dr. (Mrs.) Olibie

Co-ordinator, Teaching Practice

A. Odawn

Co-ordinator, Technical Drawing

Dr. (Mrs.) A. E. Ogbene

Director, Quality Assurance

Dr. K.C. Ekwue

Director, Degree Programme

Dr. (Mrs.) C.P. Enueme

Professional Diploma in Education

E.O. Okonta

ICT Centre

 

Co-ordinators

Dr. O. Miller

Co-ordinator, Conference and Seminar

Mrs. C.A. Iloh

Co-ordinator, Centre for Educational Technology

Dr, J. A Olisa

Co-ordinator, Technical Drawing

Dr. E.O. Okonta

Co-ordinator, ICT Centre

L. Osagiede

Co-ordinator, SIWES

 

Head of Departments

Mrs. S. O. Afolabi

H.O.D. Accounting Education Accounting Education

Mrs.  J.O. Nwachokor

H.O.D., Secretarial Education

K.O. Imarhiagbe

H.O.D., Metalwork Technology

I.R. Bamidele

H.O.D., Automobile Technology

Mrs. O.L. Obierika

H.O.D., Building Technology

V.N. Chukwurah

H.O.D., Woodwork Technology

Dr. L. C. Chiejile

H.O.D., Elect/Elect Technology

Mrs. N. C. Anujeonye

H.O.D.,Computer Education

S.C. Ilabor

H.O.D., Chemistry Education

G.O.Olodu

Ag. HOD, Integrated Science
H.O.D., Integrated Science Education

Mrs. C. L. Ndubuizu

H.O.D., Biology Education

E.E. Imiere

H.O.D., Physics Education

Dr. (Mrs.) C.C. Onyeneho

H.O.D., Mathematics Education

O. Akilaiya

H.O.D., Educational Foundations

Dr. D.O. Otubelu

H.O.D., Educational Psychology

Mrs. E.P. Elui

H.O.D., Primary Education

Mrs. F. Onajiteu

Ag. H.O.D., Adult and Non-formal Education

G.C. Edozie

H.O.D., Curriculum and Instruction

T.A.N. Nzerem

H.O.D., Pre-NCE Programme

Mrs. J.N. Diabuah

H.O.D., General Studies

J. Ojogbane

Ag. H.O.D., Agricultural Education

Dr. (Mrs.) A. E. Ogbene

H.O.D., Home Economics Education

Mrs M. C. Opara

Functioning H.O.D., Fine and Applied Arts      
       
       

Senior Registry Staff

Mrs. F.O. Biose

Deputy Registrar, Exams& Records / Certification

Mrs. G. N. Okolie

Deputy Registry, Admissions

Mrs. G. O. Amaefula

Deputy Registrar, Deputy Provost Office

C. Okwechi

Deputy Registrar, Council/Management Affairs

J.I. Evien

Deputy Registrar, Academics

F.O. Oyakhilome

 

Deputy Registrar, PRO/Protocol/Orator

 
   

Mrs L. Ucheagu

 

Deputy Registrar, Pension

 
   

Mrs. M. J. Wabekwa

 

Deputy Registrar, Senior Establishment

 
   

A.O. Okeibunor

 

Deputy Registrar, Students’ Affairs